Ahilik Haftası Kutlamaları

Haberler

İstanbul Valiliği ve İstanbul Esnaf Odalarımızın düzenlemiş olduğu Ahi Evran Kutlamalarına katıldık.

2019 Ahilik haftası Beyazıt’tan Sultan Ahmet Meydanına Mehteran eşliğinde yürüyüş ile başladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın kaftan da giydiği törenlerde, İlin Ahisi seçilen Ali Kemal Adıkalan’a da kaftan giydirilip şed kuşandırıldı.

Mehteran takımının ardından yürüyen esnaf ve sanatkarlar, turistlerin meraklı gözlerle seyrettiği ahi yürüyüşünü, Beyazıt’tan başlayarak Sultanahmet’e kadar sürdürdü. Kapalı Çarşı’nın İçine de gelindiğinde ise burada İl Müftüsü Mehmet Emin Maşalı tarafından Ahi Duası okundu. Kortej, güzergah boyunca çevredeki vatandaşlara gül verdi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Kapalı Çarşı’da esnaf ve sanatkarı ziyaret etti. Esnafın lokum ve gül suyu ikramını kabul eden Vali Yerlikaya, esnaf ve sanatkarın Ahilik Haftasını tebrik etti.
YERLİKAYA İLİN AHİSİNE KAFTAN GİYDİRDİ

Sultanahmet Amfi Tiyatroda da bir gösteri düzenlendi. Mehteran takımının mini bir konser verdiği amfi tiyatroda, bu yıl İlin Ahisi seçilen elektrik teknisyeni Ali Kemal Adıkalan’a, kuaför İlin Kalfası Veysel Örnek’e ve elektrikli ev alet aletleri teknisyeni İlin Çırağı Cihan Kolukısa’ya İstanbul Valisi tarafından şed kuşandırıldı. Gösterileri izleyen vatandaşlara İstanbul Valisi Yerlikaya ve Başkan Faik Yılmaz ahi pilavı ve helva dağıttı.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
Pinterest
Instagram
LinkedIn
Share