Bahattin ERSÖNMEZ

20.yy. mesleği olan halı yıkama hizmetleri, son yıllarda artan ihtiyaçtan dolayı yeni bir sektör olarak çalışma hayatımızda yerini almaktadır. Henüz tanımlanmamış, kapsam dışı meslek dalı olmasından dolayı, çalışma standartları ve iş yeri kriterleri yetkili kurumlarca bilinmediğinden yeterince denetlenememektedir. Bu kontrolsüz büyüme, sektöre yıllarını veren kurumsal firmaları ve günümüz şartlarında büyük finanslarla sektöre yatırım yapan işletmeleri, olumsuz etkilemektedir.

2006 yılında, sektörün sorunlarının tartışılması, çözüm önerilerinin paylaşılması ve Türkiye genelinde meslektaşlarımızın, sorunun değil çözümün bir parçası olmaları ve birlikte hareket edebilmeyi önemseyen bir grup meslektaşla beraber, MYDET (Rıfat EFE)Firması ve AKDENİZ HALI TEMİZLEME Firması sahibi Sn. Azem KÖKEZ  beyin öncülüğünde PHTYD (Profesyonel Halı Temizleyiciler Yardımlaşma Derneği) ni kurduk. Bu dernek ile halı yıkamada, emeğin değerini ön plana çıkararak ilgiyi ve dikkatleri bu yönde toplamak, sektör ile ilgili bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, sektörün sağlıklı gelişmesi, birlikte büyümek ve emeğimizin karşılığı hak ettiğimiz kazançlara hep birlikte ulaşmak için Türkiye genelindeki meslektaşlarla tanışmayı hedefledik.

İlk yönetim kurulumuz(2006-2009 dönemi) Azem beyin başkanlığında çeşitli illere tanışma ve bilgilendirme ziyaretleri yapılmış, 55-60 ilden işinin ehli, bu oluşuma duyarlı meslektaşlar, 2006 Kasım ayında ANTALYA PORTO BELLO HOTEL de düzenlediğimiz ilk istişare toplantımıza davet edilmişlerdir. Sektörümüz adına ilk ciddi buluşma ve organizasyon olan bu etkinlik, katılımcı bütün meslektaşlar tarafından takdir ve teveccühle karşılanmış ve her yıl artan bir coşkuyla devam ettirilmektedir.  Bu organizasyonlarda, değişime ve gelişime açık vizyon sahibi sektör temsilcisi arkadaşlar meslekleriyle ilgili konu ve sorunları tartışarak, çözüm ortağı tedarikçi firmalarla birebir görüşerek istek ve beklentilerine cevap bulabilmektedirler. Yine bu toplantılara sektörümüzle ilgili konular hakkında uzman konuşmacılar davet edilerek, meslektaşlarımız bilgilendirilmektedir.

2. dönem(2010-2013) Sn. Ahmet ERTURAN beyin(BALIKESİR HALI YIKAMA) başkanlığında eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verilmiş, İstanbul ve Ankara da Tüketiciler Birliği Genel Merkezlerin de düzenlenen toplantılarda meslektaşlarımız, tüketici sorunları hakkında bilgilendirilmiş yine bu toplantılarda Barolar Birliği Başkanlığı tarafından da hukuki haklarımız ve sorumluluklarımız hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Bu dönemde sektörümüz adına önemsediğimiz bir diğer çalışmamız ise Halı Yıkamacılık Mesleği  Kalfalık ve Ustalık Belgeleri için kurs düzenleyerek çalışanlarımızın sertifikalı ve kalifiye personeller olarak hizmet kalitelerini yükseltmeklerini sağlamaktı. Türkiye de bir ilk olan bu uygulamayla Bursa ,Antalya ve Afyon da meslektaşlarımız ustalık belgelerini almışlardır. Temennimiz, bütün meslektaşların bu konularda duyarlı davranarak, sektör adına yapılan çalışmalara destek vermeli, huzurlu ve yeterli kazançlarının devamı için üzerlerine düşen fedakârlık ve özveriyi göstermelidirler. 2012 yılı Mart ayında  ALMANYA ya düzenlediğimiz iş gezisiyle, geziye katılan üyelerimizin sektöre bakış açıları ve ufukları genişlemiş, sistemli ve kurumsal çalışmanın yararları gözlemlenmiştir. Alman meslektaşlarla yapılan istişarelerde ve Hollanda da katıldığımız seminerler bizlere çok faydalı olmuştur.

Bu 3. üç yıllık yönetim dönemimizde de (2013-2016)önceki yıllarda başlatılan bütün projelere devam edilecektir. Eğitim Uzmanımız Sn. Ramazan KARAKAYA beyin proje önderliğinde, davetimizi kabul eden tedarikçi firmalarla birlikte başlatılan ”HALI YIKAMA SEKTÖRÜNDE  16 İLDE 16 EĞİTİM SEMİNERLERİ”  iş yoğunluğumuzun bittiği Kasım- Nisan döneminde devam edecektir. Bu toplantılarla o ildeki meslektaşların tanışması ve kaynaşması hedeflenmektedir. Bu dönem başlattığımız önemli bir çalışma da, TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfedarasyonu)na başvurumuzla Halı Yıkama Meslek Standartları Hazırlama Çalışmasına başlanmıştır.  Sektördeki diğer dernek yöneticileriyle beraber koordineli bir çalışma ve sorumluluk bilinciyle, başta üyelerimiz olmak üzere, ulaşabildiğimiz bütün meslektaşlar bilgilendirilmeli ve ortak amaç için bir araya gelip bu projeyi hayat geçirmeliyiz.

Sevgili Dostlar, mesleğimizin ve meslektaşımızın saygınlık kazanması, sorunlarımızın çözümlenmesi, daha iyi çalışma ortamlarına kavuşmamız, bereketli ve yeterli kazançlar sağlayabilmemiz için, birlik olmamız, meslek standartlarımızın biran önce hayata geçirilmesi, meslektaşlarımız ticari hakları konusunda bilinçlendirilerek tebliğ,ihtar ve ihbar mekanizmalarıyla tanımlanan kural ve standartların uygulanmasını  sağlamalıyız.

Sağlıklı, mutlu günler ve hayırlı işler dileklerimle, saygılar sunarım.

PHTYD 3. 4. DÖNEM YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Bahattin ERSÖNMEZ