Genel Kurallar

1-    Leke meydana gelir gelmez  hemen müdahale ediniz. Aksi taktirde lekeyi çıkartmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır.

2-    Leke  çıkartmanın ana prensibi olabildiğince kirleticiyi  ilave malzemelere ihtiyaç duymadan halıdan uzaklaştırmak olmalıdır. Dolayısıyla herhangi bir kimyasal madde uygulamasına başlamadan önce olabildiğince leke halıdan emilmelidir.

3-    Temizlik esnasında asla lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. Bu lekenin halının içine daha fazla işlemesine neden olacaktır.

4-    Halı üç boyutlu  bir ürün olduğu için, ilk temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen halı  kuruduğunda  leke yeniden görünür hale gelecektir.  Çünkü öncelikle çözünmüş leke kuru olan  hav dibine doğru gidecek, kurumaya başladığında ise halı, dipten  hav kısmına doğru  kuruduğu için leke yeniden yüzeyde belirecektir. Dolayısıyla leke çıkartma işlemi bir veya birkaç kere tekrarlanmalıdır.

5-    Leke çıkartma işleminde eğer halı şampuan kullanılıyorsa mutlaka sadece  şampuanın  köpüğü kullanılmalıdır. Asla şampuan sıvısı veya su kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddelerde kirletici görevi yapacaktır.

6-    Leke silinirken lekeyi dış çevresinden merkezine doğru temizleyiniz. Leke çıkartma işleminin başarısı için dağılmadan temizlenmesi çok  önemlidir.

7-    Leke çıkartmak için asla çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu kimyasallar halının hem havına hem de  dokusuna zarar vererek halının çürümesine ve renklerinin solmasına neden olacaktır.

8-    Eğer leke çıkartmak için tavsiye edilen malzemelerden farklı bir kimyasal kullanılacaksa Leke çıkarmada kullanacağınız kimyasal maddeyi öncelikle halının nispeten görünmeyen bir bölgesinde deneyerek halının rengine ve dokusuna zarar vermediğinden emin olunuz.

Halı Elyaf Karşılaştırma Tablosu

Özellikler / Elyaf Yün Naylon Polipropilen Olefin Akrilik Polyester
Esneklik
Elyaf yapısıyla ve değişimlerle belirlenir.
İyi – Mükemmel arası Mükemmel Mükemmel Orta – Mükemmel arası İyi – Mükemmel arası
Aşınma Dayanımı
İpler ne kadar sıkı dokunursa, aşınmaya direnç o kadar artar.
Elyaf yapısı ve yüzey yoğunluğuyla belirlenir.
İyi – Mükemmel arası Mükemmel Mükemmel Orta – Mükemmel arası İyi – Mükemmel arası
Leke/İz Direnç TemizlenebilirlikRenk, doku, boyalar, elyaf yapısı ve değişimlerle belirlenir. İyi – Mükemmel arası İyi – Mükemmel arası Eğer yağlı lekelere ve izlere hemen müdahale gelirse iyi düzeyde. İyi İyi – Mükemmel arası –
Yağlı lekelere hemen müdahale edilmesi gerekir.
Güneş ışığına direnç
Elyaf yapısıyla ve değişimlerle belirlenir.
Kötü –
Eğer morötesi ışınlara karşı korunursa, bozulma çabuk meydana gelmez.
İyi –
Güneş hasarını engellemek için özel boyalar kullanılabilir.
Güneş ışığı hasarına karşı direnç kazanması için kimyasal olarak değiştirilmezse mukavemetini kaybeder ve bozulur. Mükemmel direnç.
Uzun süre maruz kalmalıdır, kalırsa parçalar halinde bozulmaya neden olabilir.
İyi –
Uzun süre maruz kalma durumunda zayıflayabilir.
Statik
Elyaf yapısıyla ve değişimlerle belirlenir.
Düşük nemde statik birikim artar. Düşük nemde statik birikim artar. Düşük nemde naylon veya polyestere göre daha düşük düzeyde statik birikim artar. Düşük nemde statik birikim artar. Düşük nemde statik birikim artar.
Dokunuş Sıcak, yumuşak Sıcak ve yumuşak ile soğuk ve kaba arasında değişir. Mumsu, yumuşak Sıcak, yumuşak Değişir – Daha ince dokunanlar yumuşak ve ipeksidir.
Küfe karşı direnç
Elyaf yapısına ve değişimlere göre belirlenir.
Eğer nemli veya lekeliyse kötü. Elyaf yapısında değişim olabilir. Mükemmel Mükemmel Mükemmel
TutuşabilirlikElyaf yapısına, değişimlere, yapım yöntemlerine, boylara, takviyeye ve halı yerleştirme yöntemlerine göre belirlenir. Yavaşça içten yanar; kendi kendiliğinden söner. Yanmış saç kokusuna benzer. Yavaşça yanar, doğrudan alevde erir; kendiliğinden söner.
Yapısı değişir. Kereviz kokusuna benzer.
Yüksek sıcaklıklarda erir; Ağır kuruma benzer, mumlu duman çıkarır. Parafinli mum kokusuna sahiptir.
Halı yüzeyi üzerinde ağır bir eşyanın çekilmesi, halı elyaflarının erimesi için yeterlidir.
Akrilik; yanmaya karşı dirençli değildir. Modakriliklerin tutuşması zordur, yanmayı desteklemez, kendiliğinden söner ve damlamaz.
İki durumda da keskin bir kokuya sahiptir.
Yavaşça yanar, erir; bazı türleri kendiliğinden söner. Kimyasal koku bırakır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir