PHTYD’nin İlk Toplantısı Gerçekleşti!

Toplantılar

2- 4 Nisan tarihleri arasında bu yıl 17.si düzenlenen PHTYD İstişare Toplantısı bu akşam ilk oturumunu üye, tedarikçi ve konuşmacı konukların katılımı ile gerçekleştirdi.

Pandemi kurallarının hassasiyetle uygulandığı. Profesyonel Halı Temizleyicileri ve Yardımlaşma Derneği’nin 17. toplantısı, Ramazan Karakaya’nın sunumu ile başladı.

Gelenek halini alan yeni katılan üyeler ile eski üyelerin ve tüm katılımcıların birbirlerini tanımaları için, uzatılan mikrofona kendilerini kısa bir şekilde tanıtmasıyla devam etti.

Açılış konuşması

Açılış konuşmasını Yönetim Kurulu adına Güven Köseoğlu yaptı.

Konuşmasına tüm katılımcılara teşekkürlerini sunarak başlayan Köseoğlu, “Sizleri başkanımız Abdullah Baykal ve yönetim kurulu adına selamlıyorum. Bu etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan mutluyum.

2006’dan bu yana mesleğin saygınlık kazanması için her yıl farklı konu ve konuklarla bir araya gelerek meslektaşlarımızı bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Biz paylaşma ve dayanışmayı ilke edinmiş kişilerle saygın ortamlarda sorunlarımızı tartışmayı amaçlıyoruz.

Yine biz aynı şehirlerde hizmet veren meslektaşların paylaşımcı ve katılımcı olarak meslektaş olmanın onurunu yakalamalarını diliyoruz. Gelecek yıllarda da beraber olmak dileğiyle” dedi.

Kurucu Başkan Kökez, “İyi ki varsınız.”

Güven Köseoğlu’nun ardından 17 yıldır bu etkinliğin gerçekleşmesini görmenin gurunu yaşadığını belirterek sözlerine başlayan PHTYDKurucu Başkanı Azem Kökez,” Beni bu toplantıdan daha çok sevindiren çok az şey var.

2005 yılında kurduğumuz dernek bugün Türkiye’nin tüm bölgelerinde başka STK’ların kurulmasına öncü olmuştur.

Geçen gün bir yazımda da belirttiğim üzere yasası olmayanın, tasası çok olur. Bizim sektörümüzün en büyük problemi yasamızın olmaması. Bununla ilgili çalışmalara da birlikte devam edeceğiz.

Mesleğini seven tüm meslektaşlarımın her sene bu toplantılara katılmasını önemle rica ediyorum.

İyi ki varsınız” dedi.

Ersönmez’in konuşmasında duygusal anlar.

Protokolde son olarak söz alan Bahattin Ersönmez sözlerine duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı: “Şahsım ve Federasyon Yönetimi adına sizleri selamlıyorum” dedi.

Sözlerine bu sene içinde kaybettiğimiz meslektaşlarını anarak devam eden Ersönmez, yıllarca beraber çalıştığı arkadaşlarını anarken duygusal anlar yaşandı. “Derneğimizin kurulduğu günden bu yana hizmetlerini ve emeklerini esirgemeyen 2. Dönem Başkanı Ahmet Erturan’ı, HALTEMDER Başkanı Şakir Akyüz’ü ve Ömer Muharrem Taş’ı rahmetle anıyorum ruhları şad olsun. Onların emekleri unutulamaz. Onların bayraklarını taşımaya ömrümüz yettiğince and içiyoruz” dedi.

Yıllardır adı konmamış bir konfederasyon olarak hizmet verdiklerinin altını çizen Ersönmez, “Biz bu sektörün gelişmesi için her daim çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Dernek Başkanlarının sözleri

Ramazan Karakaya’nın söz almak isteyen Dernek Başkanlarını sahneye davet etmesinin ardından,

HALSİAD Başkanı Erol Şanlı

Söz alan HALSİAD Başkanı Erol Şanlı, “Sizlerle birlikte olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Bu salonda kurulan en genç derneğin başkanı olarak bu mesleğe yeni bir soluk getirmek ve sizlerle heyecanımızı paylaşmak için bu derneği kurduğumuzu belirtmek isterim. Herkese çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi.

TÜHAB Başkanı Recep Kına

Söz alan TÜHAB Başkanı Recep Kına, “Azem Başkanıma canı gönülden teşekkür ederim. Bu iş çok cefalı bir iş. Ben zamanında çok çektim bu işin cefasını. Eskiden 3 kişi bir araya gelemezdik. Şimdi bu tabloya bakıyorum da beni çok sevindiriyor. Kimse kıskanmasın! Bu yolda beraber yürüyeceğiz” dedi.

GEMHAYDER Başkanı İbrahim Öz

Söz alan GEMHAYDER Başkanı İbrahim Öz “Biz dernekçiliğin ne demek olduğunu bilmiyorduk. Gemlik’te bizden ilk teşkilatlanmayı istediklerinde gerek duymamıştık. Sonradan gördük ki örgütlenme çok kıymetliymiş” dedi.

Denizli Dernek Başkanı Yalçın Orpak

Söz alan Denizli Dernek Başkanı Yalçın Orpak, “Birçok ile ziyarette bulunuyorum. Dertlerimiz ortak. Bu sektör geç kalmış bir sektör. Halı Yıkamacıların çoğu cesaretsiz. Buradan Azem Bey’e bir kırgınlığımı dile getirmek istiyorum. Daha önce Başbakanımıza 40 kişi ziyarette bulunmuştunuz. Biz orada 4.000, 5.000 kişi bir arada olmalıydık” dedi.


Ersönmezden, Orpak’a cevap.

Bunun üzerine söz alan Bahattin Ersönmez, “Yalçın Başkanıma bu konuyla alakalı teşekkürlerimi sunuyorum ama bende şöyle bir açıklama yapma gereksinimi duydum. Devlet erkanına gidebilmeniz için devlet nezdinde bir hükmünüz olmalı. Yani biz 50.000 kişi de olsak devlet nezdinde 4.000 kişiyiz. 5.000’nde kayıtlı işçi sayımız var. Biz devletin hangi yüzle kapısına gideceğiz?

Tüm meslektaşlarıma sesleniyorum. Bu sayıyı artırmak için siz başvuracaksınız. Kaç kere gittik Oda’ya? Ben cevap vereyim: Kredi alacağımız zaman. Biz sadece Oda’ya işimiz düşünce gidiyoruz. Parayla menfaatimiz olunca gidiyoruz. Meslek menfaati için hiç gitmedik. Bizi dikkate almaları için önce kayıtlı işletme sayımızı artıracağız.

Biz akşamdan sabaha değil, 4 yıl verdiğimiz uğraşların sonucunda Başbakanı’mızı ziyaret edebildik. Biz aslında BUHTED Başkanı Ahmet Yıldırım’ın aile yakınlıkları sebebi ile randevu alarak, dost olarak ziyaret edip sıkıntılarımızı dile getirdik” dedi.

TÜHAB Van Temsilcici Nurcan Arap

Söz alan TÜHAB Van Temsilcisi Nurcan Arap: “Sektöre 1,5 yıl oldu. Daha çok yeniyim ama güzel yollar kat ettiğimi düşünüyorum. Sadece gözlemlediğim bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Kadın çalışanlar ve firma sahiplerinin az olduğu bir sektör. Sadece siz firma temsilcilerine sesleniyorum. Sektörde daha fazla kadına yer verin. Onların da bu sektöre farklı bir bakış açısı getirmesini ve dokunarak güzelleştirmesini sağlayın” dedi.

Arap; Yönetimde kadın temsilci bulunsun.

Yönetim Kurulu’na dönerek “Ben isterdim ki şuradaki yönetim kurulunda da kadın bir temsilcimiz bulunsun” dedi.

Köseoğlu; Dikkate alacağız.

Bunun üzerine söz alan Güven Köseoğlu, “Dinamik ve genç bir yapılanmayla çalıştık ve çalışmayı da hedefliyoruz. Önerileriniz bizim için her zaman çok kıymetlidir. Dikkate alacağız” dedi.

Konuşmaların ardından yeni üyelere üyelik belgesi takdimi yapıldı.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
Pinterest
Instagram
LinkedIn
Share