PHTYD İstişare Toplantısında 2. Gün!

Toplantılar

PHTYD İstişare toplantısının ikinci gününde, ilk oturum gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

Program 1 dakikalık saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’nın okuması ile başladı.

Pandemi’ye Rağmen!

Program açılışından sonra söz alan PHTYD Başkan Vekili Güven Köseoğlu PHTYD Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri adına tüm katılımcıları selamlayarak konuşmasına başladı. Sözlerine devam eden Köseoğlu: “Pandemi olumsuzluklarına rağmen katılımlarınız taktire şayan. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Güven Köseoğlu’nun konuşmasının ardından PHTYD Başkanı Abdullah Baykal’ın görsel mesajı yayınlandı. Video mesaj içeriği şöyle: “Sağlık sorunlarım nedeniyle sizlerle beraber olamadığım için üzgünüm. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını temenni eder, hepinize iyi günler dilerim. Seneye gerçekleşecek olan toplantıda görüşmeyi ümit ediyorum”

Kaliteli İş Gücü; Nitelikli İstihdam

Yönetimin protokol konuşmalarından sonra PHTYD 17. İstişare ve Eğitim Programının ilk konuğu olan MESEM Müdürü Personel Belgelendirme Kalite Sorumlusu Tolga Cenk Türk “Halı Temizlemede Belgelenmenin Önemi ve Uluslararası Standartlarda Belgelenmenin Önemi” sunuma başladı.

Sözlerine PHTYD’nin davetine teşekkür ederek başlayan Türk: “Mesleki Komite Üyesi Azem Bey’e de ayrıca çok teşekkür ederim. Mesleki Yeterlilik Kurumu 2006’da bir kanunla kuruldu. Bu sistemle alınan belgeler ulusal standartların oluşturulmasını sağlayan bir sistem. Bu sistem aslında kendini yetiştiren kişilerin sınavlara girerek belgelenmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Bu sistemin tarihçesine biraz değinen Türk, “Bu sistem Avrupa’da aslında 1800’lere kadar dayanmakta. Türkiye’de o dönemlerde Ahilik Teşkilatı var aslında. Fakat bu sistemin farkı verilen belgelerin ulusal düzeyde geçerli olması” dedi.

Sektörlerde bu belgelerin zorunlu tutulması için sizler çabalamalısınız diyen Türk: “Bu belgelerin her sektörde zorunlu tutulması gerekmektedir. Bu da STK’ların çabası ile mümkün. Sizlere çok iş düşüyor. Aslında bu belgenin alınması kayıt dışının önüne geçmek için ciddi standartlar oluşmasını sağlayacak.

Bu standartları MYK’nın web sitesinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak bu belgeler kaliteli iş gücü; nitelikli istihdam sağlayacaksınız. Bu belgelerin akredite olması da uluslararası geçerliliğe sahip olmasıdır” dedi.

Türk’e Plaket Ersönmez’den

Konuşmasının ardından plaket takdimi MARHALFED Başkanı Bahattin Ersönmez tarafından takdim edildi.

196 Bin TL Ceza Kestik!

İkinci konuşmacı olan Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Sezer Kaya, Çevre denetimlerinden ve atık sulardan bahsetti. Halı Yıkama sektörü ile ilk defa bir araya gelmediğini söyleyen Kaya, “Aslında daha önce Azem Bey’in organize ettiği bir iftar yemeğinde de halı yıkama firma sahipleri ile bir araya geldik. Orda da ben biraz sonra anlatacaklarıma değinmiştim. Ancak ben arka tarafta kaldım, dinleyemedim diyen bir kişi 196 bin TL ceza ödedi. Belki aranızda takip edenler vardır. Antalya’da Düden Şelalesi’nde yaşanan kirlilik neticesinde yaptığımız denetimler sonrası 196 Bin TL ceza kestik. Bakın ben 500 TL trafik cezası ödediğimde bile bana ağır geliyor. 196 Bin sizce de çok değil mi? Kimse ceza istemez ama unutmayalım. Devletin böyle de bir yüzü var” dedi.

İşletmelerinizi Altyapısı Olan Yerlerde Kurun!

Çevre temizliğinin Pandemiyle beraber öneminin artığını söyleyen Kaya, “Çevre bize bir miras ama geleceğe de bırakılan bir emanet. Şöyle düşünmemek gerek, ben suyu buradan bedava çeker 10 metre öteden de suyun altına veririm zihniyeti doğru bir yaklaşım değil. Bu hem kul hakkı, hem haksız rekabet, hem de çevrenin kirlenmesi sonucunu oluşturuyorlar” dedi.

Altyapısı olan yerlerde işletmelerinizi açın önerisinde bulunan Kaya, “Altyapısı olan yerlerde işletmelerinizi kurmak sizler için karlılık oluşturur. Bizim sizlerden Çevre Bakanlığı olarak beklentimiz atık sularınızı arıtarak paylaşmanız. Su tüm dünyada ciddi bir problemken sularımızı dikkatli kullanmanızı önemle rica ediyorum” dedi.

 

Kaya’ya Plaket Köseoğlu’ndan

Serkan Kaya’ya teşekkür plaketini Başkan Vekili Güven Köseoğlu taktim etti.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
Pinterest
Instagram
LinkedIn
Share