Sıkma ve Kurutma

Halı Nasıl Yıkanır

Halı yıkama işleminde önemli noktalardan birisi de sıkma ve kurutma işlemidir. Halı Yıkama işlemi ne kadar titiz ise sıkma ve kurutma işlemi de titiz yapılmalıdır.

Halı Sıkma Makinesi

Halı sıkma makineleri önceleri merdana şeklinde üretilirken şimdi santrafüj silindir şeklinde üretilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, kullanılan malzemelerin orjinal krom olmasıdır. Bazı makinelerde galvaniz kullanılmakta ve nemli ortamlarda kısa zamanda küflenmeler olmaktadır.

Halı yıkama işlemleri günümüz temizlik prosedürleri çerçevesinde oldukça önemli bir yere sahip bir hizmet modeli olmalıdır. Bu noktada halıların kaliteli deterjanlar kullanılarak temizlenmezse üzerinde biriken kirlerin tamamının arındırılması oldukça detaylı ve özen gösterilmesi gereken bir iş olmalıdır. Bu noktada halılar yıkanırken emek verilen temizleme işlemi sonrasında sıkma ve kurutma konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Evinizde veya ofis iş yerlerinizde kullanmış olduğumuz her türlü halı kategorisinde bulunan eşyalarınızın sıkma ve ardından kurutma işlemi kapalı odalar içerisinde gerçekleştirilmesidir. Kapalı odalar içerisinde gerçekleştirilmesinin temel nedeni olarak açık alanda kurutulan halılarda toz ve kirlerin tekrar kurumayan halının yüzeyine yapışma olasılığının yüksek olmasıdır.

Kapalı Ortamlarda Yapılan Kurutma İşlemi

Özel deterjandan kullanılarak temizlenmiş olan halıların içerisinde bulunan tüm bakteri ve mikropların temizlenerek yeniden kullanılması sunulmasında özen gösterilmesi gerekmelidir. Halının dış yüzeyinde biriken kirlerin özel deterjanlar kullanılarak temizleme işlemi sonrasında sıkma ve kurutma işlemi kapalı odalar içerisinde gerçekleştirilmesidir. Bu noktada özel deterjanlar kullanılarak temizleme işlemi yapılan halıda, deterjandan kalan köpük ve durulama işleminden sonra kalan suyun temizlenerek kurutma sürecine geçilmesi gerekmelidir. Teknolojinin getirmiş olduğu son yenilikçi cihazlar ile birlikte bu sıkma ve kurutma işlemleri dikkatli ve titizlik gerektiren bir işlem süreci olarak tanımlanabilir. Evlerde sıklıkla kullanılan bir halı modeli olarak desenli halıların da desenlerin içerisinde yerleşmiş küçük tozlarında detaylı olarak temizlenerek kurutulması gerekmelidir.

Modern Sıkma Ve Kurutma Cihazları

Modern sıkma ve kurutma ekipmanları kullanılarak özellikle iş yerlerinde tercih edilen ve büyük ünlü yüzey kaplama alanını oluşturan halılarında temizleme işlemi dikkatli olarak yapılması gereken bir süreç olmalıdır. Bu halılar temizlenirken özel makineler ile birlikte belirli bölgeleri temizlenerek tamamında halının tüm yüzeyi temizlenmelidir. Halının kullanılan yüzeyinin yanı sıra alt bölümünde bulunan kirlerin de temizlenerek çıkartılmasına önem verilmelidir. Halı özel deterjanlar ve kokular ile birlikte temizlendikten sonra sıkma ve kurutma aşamasına geçilir. Sıkma ve kurutma işleminde her halı modeli sıkıldıktan sonra kapalı odalarda kurutulmalıdır. Bu sayede yüzeyinde bulunan tüm su ve köpüklerin arındırılarak kurutma işleminin yapılması halının servis edilmesinden önceki süreç olarak da tanımlanabilir. Halının yüzeyinde oluşan ve desenlerinin motifi olan ipliklerine zarar vermeyecek şekilde özel makineler kullanılarak kurutma işlemi sağlanmalıdır. Bu özel temizleme işlemi sayesinde uzun zaman boyunca kullanarak kirlerin oluştuğu halınızı yeni bir halı gibi tekrar kullanabilirsiniz.

Kullanılan bu sıkma ve kurutma ekipmanları ile birlikte her boyutta bulunan halı modeliniz detaylı olarak tutulmalıdır. Halınızın modeline ve ipliklerinin kaliteli olmasına göre kurutma makinesinin sıcaklığı da ayarlanabilir düzeyde olmalıdır. Günlük hayatta sürekli olarak kullanılan bu halıların temizleme işlemi konusunda kirlerin arındırılarak yeni bir görüntüye sahip olmaları açısından özel deterjanlar ve temizleme sonrasında hoş bir koku bırakılması açısından koku ve esaslar kullanılmalıdır.


Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
Pinterest
Instagram
LinkedIn
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir