Yıkama Öncesi Toz Alma

Halı Nasıl Yıkanır

Halı temizliği özellikle evinizde alerjik reaksiyonu olan birisi varsa oldukça önemli bir konudur. Tam olarak temizlenmeyen halılar bu reaksiyonları tetikler ve hastalıklara yol açabilir. Eğer evinizdeki halılardan vazgeçmek istemezseniz ve halılarla konforlu bir şekilde yaşamak isterseniz mutlaka halı temizliğinizi profesyonel olarak yapabilecek bir firmaya yaptırmalısınız. Profesyonel olarak halı temizlemenin belirli aşamaları vardır. Bunlardan ilki halılar üzerinde birikmiş olan toz, tüy ve diğer maddeleri temizleme ve bunlardan vakumlu makineler yoluyla kurtulma aşamasıdır.

Halılar Tozdan Nasıl Arındırılır?

Halıların yıkama öncesi tozlardan arındırılması için vakumlu ya da fırçalı büyük halı silkeleme makineleri kullanılır. Bu işlemi evde yapmanız mümkün değildir. Özellikle ev tozu ya da akar olarak adlandırılan ve alerjisi olanların en büyük düşmanı olan mitelerden tam olarak kurtulabilmek için toz alma aşamasının profesyonel bir şekilde yapılması büyük bir önem taşır. Büyük toz alma makinalarının halıları otomatik olarak döven aparatları sayesinde halılar üzerindeki miteler, pudramsı toz, kıl ve tüy her ne varsa temizlenir ve bu aparatların altındaki haznelere dökülür. Daha sonra bu haznelere vakumlama işlemi yapılır ve makinelerin yan tarafında bütün birikintiler toplanır ve atılır.

Toz Alma İşlemi Neden Önemlidir?

Evde yıkanan ya da toz alma makinesi tarafından işlemden geçirilmeden başka bir yerde yıkanan halıların tozlarından ve başka türlü birikintilerden tamamen kurtulması mümkün değildir. Bu şekilde halı temizliği tam olarak yapılamaz. Bu şekilde yıkanmayan halılarda ev akarları olan miteler toplanır ve evde alerjisi olan birisi varsa bu halılar her zaman büyük bir problem haline gelir. Halı üzerindeki lekelerden kurtulsanız bile halının içerisinde biriken toz ve tüy gibi maddelerden tamamen kurtulmanız halı silkeleme makineleri olmadan mümkün değildir. Eğer bunlardan tamamen kurtulmak isterseniz halılarınızı mutlaka vakumlu ve fırçalı olan bu makinelerden geçiren profesyonel bir yerde yıkatmalısınız.

Halı Temizleme İşleminin Tamamlanması

Toz, kir ve tüylerden ve üzerine yapışmış olan her şeyden arındırılan halılar daha sonra özel temizlik maddeleri ile temizlenir. Halılar için kullanılan deterjan ve temizlik malzemeleri seçimi çok önemlidir. Bazı temizlik malzemeleri lekeleri tam olarak çıkarmadığı gibi bazıları da halıların dokusuna zarar verebilir. Halı yıkama işlemi genel olarak halının üzerine sıcak su ve deterjan püskürtülerek tamamlanır. Bu sayede yumuşayan lekelerin tamamen ortadan kaldırılması daha kolay hale gelir. Tamamen tozlarından ve havlarından arındırılan halıların tam olarak temizlenmesi için bu işlemlerin hepsinin profesyonel ve olması gereken şekilde tamamlanması gereklidir. Halılarınızı gönül rahatlığı ile tekrar serip kullanmak için halı yıkamak için verdiğiniz yerde bu işlemlerin nasıl tamamlandığını bilmeniz gereklidir. Halıların alerjiye ya da başka türlü bir hastalığa yol açmaması ve bu türden rahatsızlıkları tetiklememesi için bu işlemlerin özenli bir şekilde yapılması gereklidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
Pinterest
Instagram
LinkedIn
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir